Arnavutluk Kardeşçe Görüş Birliği Projesi (2016)

1963 yılında kurulan Ramazan Kabashi Görme Engelliler Enstitüsü Görme Engelliler (az gören ve total görme engelliler) İlk ve Orta Okulu’nda toplam 65 öğrenci eğitimlerini sürdürmekte. Bu  öğrencilerin 47’i az gören, 18’i total görme engelli.

Dünyamızın içinde bulunduğu global ekonomik kriz kaçınılmaz olarak görme engellilerin hayatı için önem arz eden teknolojik alt yapı eksikliğine sebep olmakta. Bilgiye erişim ve eğitimlerinin görenlerle eşit duruma getirecek teknolojilerin olmaması nedeniyle görme engellilerin istihdamları ve hayata katılımları da sekteye uğranmakta.

Arnavutluk’da ekonomik kriz ve 1997 yılında Sırbistan ile yaşadığı gerilimden dolayı bu sıkıntıları yaşayan ülkelerden biri. 2014 yılında Aile ve Sosyal Politikalar Genel Müdürlüğü’ne bağlı Emirgan Altı Nokta Görme Engelliler Rehabilitasyon Merkezi’nde eğitim almak için; Arnavutluk’tan gelen 15 yetişkin görme engelli kursiyere Derneğimiz tarafından Bağımsız hareket Eğitimlerini desteklemek için eğitim materyali desteği sağlandı.

Derneğimiz 24 Mayıs 2014 tarihinde gerçekleştirmiş olduğu Olağan Genel Kurulunda; Ana tüzüğünün 3. Maddesi gereği Derneğe uluslararası statü kazandırmak ve ortak projeler gerçekleştirmek için Arnavutluğu kardeş ülke, ENSTİTTÜ de Kardeşçe Görüş Birliği Projesi ortağı olarak kabul edildi.

Her iki kuruluş arasına gerçekleşen görüşmeler ile okulun ihtiyaçları saptanarak, ENSTİTÜ’de sayıca fazla olan ve eğitim materyali olmayan zorunlu olarak körcül eğitim almakta olan az gören öğrencilere yönelik teknolojik eğitim birimini oluşturmak, eğitim malzemelerini teslim etmek üzere Derneğimiz Yönetim Kurulu Üyesi Murat Dirice ve Genel Sekreterimiz Nuran Üzgül tarafından 10-12 Nisan 2016 tarihleri arasında ziyaret edildi.

Ramazan Kabashi Görme Engelliler Enstitüsü ile oluşturulan işbirliği eğitim, kültür, sosyal paylaşım ve teknoloji temini yönünde, devam edecektir.