SAKARYA/SERDİVAN MÜFTÜLÜĞÜ HACI BAYRAM CAMİ GÖRME ENGELLİLER KUR’AN-I KERİM KURSU

Ülkemizde genel engelli sayısı nüfusun %12,29 olup, görme engellilerin topluma yararlı bir kamu hizmeti olan dini eğitim ihtiyacını karşılamak üzere, Sakarya Serdivan Müftülüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile faaliyet geçen Görme Engellilere yönelik açılan kuran kursu tüm araç gereçleri ile derneğimiz tarafından desteklenmektedir.

3 farklı alanla eğitim;

Söz konusu kuran Kursunda;  Kabartma Kuran eğitimi verilmekte olup,  bünyesinde çok önemli iki ayrı dalda da eğitim hizmeti verilmektedir.

  1. Sakarya İl MEM İle yapılan protokolle I. Kademe İlköğretim sınıfı öğrencilerin ( 4-6 yaş )Braille yazı öğretilirken, müfredat derslerinin yanı sıra Braille Matematik eğitimi de verilmektedir.
  2. Halk Eğitim Merkezi ile yapılan protokolle de görme yetersizliği bulunan bireylere takı tasarım ve bilgisayar atölyeleri hizmete sunulmuştur.

Burada biz neden varız……..

Derneğimizin ana tüzüğüne uygun olarak, temel hizmet alanımız olan görme engellilerin eğitim ve istihdamlarını desteklemek ilkesinden yola çıkarak , Sakarya İlinde görme engelli okulunun olmayışı ve kaynaştırmada özel eğitim sınıflarının yetersizliği nedeniyle  2014 yılında Sakarya Erenler Müftülüğü işbirliği ile başlattığımız Görme Engelliler Kuran Kursunu 2015 yılı itibariyle Serdivan Müftülüğü ve Sakarya İl MEM  kapsamında genişleterek, görme engelli çocuk ve yetişkinlerin kabartma kuranı kerim öğrenmenin yanı sıra braillle yazı (Kabartma) öğrenmenin önemi, görme engellilerin de bilişsel,sosyal,fiziksel açıdan gelişim ve eğitim olanaklarından istifade etmeleri için farkındalık yaratmaktır.