Bizden Size Dünyamızı Aydınlatan Noktalar

“Bizden Size”  *Dünyamızı Aydınlatan Noktalar*

Kabartma Hikaye Kitapları  Yazma projesi

41.Hizmet Yılımız nedeniyle “Bizden Size”  *Dünyamızı Aydınlatan Noktalar* Kabartma Hikaye Kitapları  Yazma projesi bir sosyal sorumluluk projesi olup, bu proje ile toplumsal farkındalık oluşturulması hedeflenmiş olup, İstanbul Güngören Atatürk İlkokulu Öğrencilerinin değerli katkıları ile hazırlanan ve derneğimiz tarafından kabartma baskıları yapılan Hikaye Kitapları Tokat Mehmet Akif Ersoy Görme Engelliler İlk ve Orta Okulu öğrencilerinin bilgiye erişimlerini desteklemek amacıyla öncelikli hedef kitle olarak tarafımızdan tercih edilmiş olup, 9 Haziran 2015 tarihinde Güngören İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Okul idaresi, Veliler , Öğrenciler ve basın katılımıyla düzenlenen tanıtım organizasyonuyla  kitaplar söz konusu okula gönderilmiştir.

İstanbul’da belki de ülkemizde ilk defa Milli Eğitime Bağlı bir ilkokul çocuklarının böyle bir projede yer almasına vesile olan Güngören Atatürk İlkokulu Müdürüne ve değerli öğretmenlerine gösterdikleri duyarlılıktan dolayı teşekkür ederiz.

BİZLER BU PROJEDE NEDEN YER ALIYORUZ…………………..

  • Braille baskı için gerekli teknolojilerin ve yetkin personelin yetersizliği nedeniyle görme engelli çocuklara yönelik fiş ve ders notları dışında kitapların baskısı yapılamamaktadır. Bu proje ile görme engelli çocukları destekleyen, önemli bir sosyal sorumluluk projesi başlatabilir ve bu konuda ilk adımı atmak.
  • Bu ülkenin çocuklarına yatırım yapmanın değeri büyüktür. Eğitimleri, kültür ve düşün alanları da desteklenen, gelecekte yüksek eğitim alacak ve çalışma hayatına katılacak görme engelli çocuklara fırsat eşitliği sağlamış olacak.
  • Engel gurupları içinde görme engelliler, gerekli teknolojiler ve eğitim materyalleri sağlandığında en başarılı olan, kendi potansiyel kapasitelerini en yüksek düzeyde hayata aktaran, çağın getirdiği istihdam alanlarının yanı sıra bilgisayar proğramcılığı, sistem mühendisliği gibi soyut düşünme ve teknoloji transferi gerektiren, ekonomik getirisi yüksek alanlarda istihdam olan guruptur. Bu proje ile toplumun dezavantajlı gruplarından biri olan görme engelli çocukların pozitif motivasyonlarına katkıda sağlayacağına inanmaktayız.
  • Normal öğrencilerde engelli bilincinin sağlanması, toplumsal farkındalık oluşturulması ve ilk kez hayatlarında yapacakları böyle bir destekle bireysel farklılıklara saygılı olma, farklı görüş, düşünce, inanç, anlayış ve kültürel değerleri hoşgörü ile karşılayabilme yeteneğine sahip olacaklardır.